5 sposobów, które pozwolą Ci szybko oszczędzić pieniądze

Oszczędzanie może nie jest tak proste, jak wydawanie, ale posiadanie pieniędzy jest zdecydowanie bardziej satysfakcjonujące, niż ich brak. Dla niektórych z nas „posiadanie” wymaga znacznego ograniczenia wydawania gotówki i trzymania się określonego planu oszczędnościowego. Odkładanie pieniędzy na wymarzony cel wiąże się również z podjęciem decyzji o tym, gdzie zaoszczędzone pieniądze ulokujesz. Zapoznaj się z kilkoma wskazówkami, dzięki którym odłożenie większej sumy okaże się prostsze i mniej bolesne.

Najpierw zapłać sobie

Jest to na tyle powszechna i ceniona rada, że trudno w dzisiejszych czasach znaleźć eksperta od spraw finansów, który by jej nie rozpowszechniał. Chodzi w niej jedynie o to, aby traktować swoje wpłaty na konto oszczędnościowe, jak każdą inną miesięczną opłatę, czy rachunek. Aby ułatwić sobie sprawę, możesz zautomatyzować taką wpłatę poprzez uruchomienie zlecenia stałego. Najpierw ustal ile jesteś w stanie miesięcznie odłożyć. Następnie jeśli posiadasz konto w banku, ustaw automatyczne comiesięczne przelewy ze swojego rachunku bankowego na konto oszczędnościowe – możesz to zrobić samodzielnie poprzez platformę internetową swojego banku bądź udając do się najbliższego oddziału.

Wpłacaj raty spłaconego długu na konto oszczędnościowe

Kiedy uda Ci się spłacić konkretny kredyt, kontynuuj planowanie swojego budżet tak, jakbyś nadal miał dług do spłacenia – taką samą sumę lokuj co miesiąc na swoim koncie oszczędnościowym. Na przykład, jeśli spłacisz już telewizor, wpłać kwotę raty, która Cię do tej pory obowiązywała, na konto oszczędnościowe.

Poznaj swoje nawyki

Trudno jest oszczędzać pieniądze, jeśli nie wiesz na co je wydajesz, dlatego musisz nauczyć się kontrolować swoje wydatki. Obecnie istnieje wiele aplikacji mobilnych, które pomagają w planowaniu i śledzeniu domowego budżetu. Natomiast niezależnie od tego, czy założysz tradycyjny zeszyt, w którym będziesz swoje wydatki spisywać, czy ściągniesz najnowszą aplikację – i jedna i druga metoda pozwoli Ci w prosty i przejrzysty sposób zobaczyć na co najwięcej wydajesz. To w efekcie pozwoli Ci zaplanować własne finanse na przyszłość.

Stwórz plan na swoje wydatki

Potraktuj swój plan wydatków, jak mapę drogową – narzędzie, które pomoże Ci dotrzeć do celu. Na początku określ swoje miesięczne dochody (czyli tę kwotę, która bezpośrednio wpływa na Twój rachunek bankowy). Następnie zrób listę wszystkich comiesięcznych stałych wydatków, takich jak rachunki, raty, opłaty, abonamenty itp. Kolejnym krokiem będzie ustalenie wszystkich zmiennych wydatków, np. koszty wyżywienia, odzież, rozrywka. Ustal jaką sumę chcesz zaoszczędzić i w jakim czasie, a następnie dostosuj swój budżet tak, abyś mógł co miesiąc określoną kwotę odłożyć i aby starczyło Ci jednocześnie na wszystkie wydatki.  Prawdopodobnie będziesz musiał okresowo dostosowywać ten budżet, aby mieć pewność, że Twoje cele, wydatki i dochody są zrównoważone.

Otwórz konto oszczędnościowe lub lokatę

Potrzebujesz miejsca, w którym Twoje pieniądze będą bezpiecznie? Dla jednych doskonałym rozwiązaniem okaże się otwarcie konta oszczędnościowego, dla innych – utworzenie lokaty. Jeśli chodzi o oprocentowanie oszczędności, to różnica jest niewielka, lub w wielu przypadkach – żadna. Jeśli nie wiesz czym się różni konto oszczędnościowe od lokaty, koniecznie przeczytaj nasz artykuł: http://superfinansowy.pl/oszczednosci/konto-oszczednosciowe-czy-lokata-co-lepsze.

Gdy zastosujesz choć jedną z wyżej wymienionych rad przekonasz się, że Twoje saldo w szybkim czasie zacznie wyglądać bardziej imponująco.  Jeśli zależy Ci na rozwinięciu swojej wiedzy finansowej, bądź szukasz aktualnych rankingów, kalkulatorów lub poradników, zajrzyj na http://superfinansowy.pl/.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*